Answer:
2188 years
Explanation:
given,
see level rising at the rate = 3.2 mm/yr
height of the sea level to rise = 7 m
time it will take rise 7 m = ?
we know,
1 m = 1000 mm
1 mm = 0.001 m
rate of increase of rate = 0.0032 m/year
time taken to rise = 
= 2187.5 years
Now, time taken by the sea level to rise 7 m is equal to 2188 years.
Answer:
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
Explanation:
Given:
Speed of sound in air = 320 m/s
Speed of sound in water = 1600 m/s
Time taken to reach certain distance in air = 2.5 sec
a.
We have to find the distance traveled by sound in air.
Distance = Product of speed and time.
⇒ 
⇒ 
⇒
meters.
b.
Now we have to find how much time the sound will take to travel in water.
⇒ Time = Ratio of distance and speed
⇒ 
⇒
<em> ...distance = 800 m and speed = 1600 m/s</em>
⇒ 
⇒
seconds.
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.
<span>The Adirondack Mountains, Taconic Mountains, and the Hudson Highlands have the most resistant bedrock.</span>
Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)