The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm
Answer:
Ft
Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=0
We have to find the magnitude of p of the momentum of the particle at time t.
Let mass of particle=m
Applied force=F
Acceleration, 
Final velocity , 
Substitute the values

We know that
Momentum, p=mv
Using the formula

On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
<u>Explanation:</u>
Here, we have Four students measured the acceleration of gravity. The accepted value for their location is 9.78m/s2. Let's calculate which student’s measurement has the largest percent error :
<u>A. Student 4: 9.61 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>B. Student 3: 9.88 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>C. Student 2: 9.79 m/s2
</u>
Percentage of error =
% .
<u>D. Student 1: 9.78 m/s2</u>
Percentage of error =
% .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
Answer:
7503.13 N/m
Explanation:
Use principle of conservation of energy.
Here, energy stored in the spring due to compression shall be utilized in attaining the potential energy of the mug.
Given that,
Length of the spring = 20 cm = 0.20 m
Compression, x = 8 cm = 0.08 m
mass of the mug, m = 350 g = 0.35 kg
h = 7 m
use the expression for energy balance -
(1/2)*k*x^2 = m*g*h
=> k = (2*m*g*h) / x^2
input the values
k = (2*0.35*9.8*7) / 0.08^2
= 7503.13 N/m
Answer:
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency is 15.7 m/s
Explanation:
The Doppler shift equation is given as follows;

Where:
f' = Required observed frequency = 20.0 kHz
f = Real frequency = 21.0 kHz
v = Sound wave velocity = 330 m/s
= Observer velocity = X m/s
= Source velocity = 0 m/s (Assuming the source is stationary)
Which gives;

330 -
= (20/21)*330
= 330 - (20/21)*330 = 15.7 m/s
The minimum riding speed relative to the whistle (stationary) to be able to hear the sound at 21.0 kHz frequency = 15.7 m/s.