Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
Complete question:
The coordinate of a particle in meters is given by x(t)=1 6t- 3.0t³ , where the time tis in seconds. The
particle is momentarily at rest at t is:
Select one:
a. 9.3s
b. 1.3s
C. 0.75s
d.5.3s
e. 7.3s
Answer:
b. 1.3 s
Explanation:
Given;
position of the particle, x(t)=1 6t- 3.0t³
when the particle is at rest, the velocity is zero.
velocity = dx/dt
dx /dt = 16 - 9t²
16 - 9t² = 0
9t² = 16
t² = 16 /9
t = √(16 / 9)
t = 4/3
t = 1.3 s
Therefore, the particle is momentarily at rest at t = 1.3 s
The neutral table tennis ball will become
polarized, with positive charges toward the glass rod. The
correct answer between all the choices given is the last choice or letter D. I
am hoping that this answer has satisfied your query and it will be able to help
you, and if you would like, feel free to ask another question.
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get




