electric field between mid point of two charges is given by

here we have



now similarly for other charge



so the net electric field will be given as


Answer:
Terminal velocity of object = 12.58 m/s
Explanation:
We know that the terminal velocity is attained when drag force and gravitational force are of the same magnitude.
Gravitational force = mg = 80 * 9.8 = 784 N
Drag force = 
Equating both, we have

So v = 12.58 m/s or v = -15.58 m/s ( not possible)
So terminal velocity of object = 12.58 m/s
Answer:
b)
Explanation:
By convention, the electric field lines (which are tangent to the direction of the electric field at a given point) always begin at positive charges, and finish at negative charges.
This is a consequence of the convention that states that the electric field has the direction of the trajectory of a positive test charge when released from rest in an electric field.
(As the positive charge would move away from positive charges and would be attracted by negative ones).
So, the combination of answers that is true is b) (positive, negative, positive).
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
Answer:
Explanation:
a )
This type of spectrum is called line emission spectrum . Because it consists of lines . It is emission spectrum because it is due to emission of radiation from a source .
b ) The wavelength of a photon is inversely proportional to its energy . Photon due to transition between n = 1 and n = 3 will have higher energy than
that due to transition between n = 2 and n = 5 . So the later photon ( B) will have greater wavelength or photon due to transition between n = 2 and n = 5 will have greater wavelength .