Answer:

Explanation:
For this case we know that the initial velocity is given by:

The final velocity on this case is given by:

And we know that it takes 8 seconds to go from 7m/s to 13m/s. We can use the following kinematic formula in order to find the acceleration during the first interval:

If we solve for the acceleration we got:

So for the other traject we assume that the acceleration is constant and the train travels for 16 s. The initial velocity on this case would be 13m/s from the first interval and we can find the final velocity with the following formula:

And if we replace we got:

It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>
Answer:
Explanation:
The explanation is given in the attached document.
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The pendulum bob would return at the same time because the initial angle a pendulum bob is dropped does not affect it's period (the time it takes for the pendulum to move back and forth), however the one with a larger angle move faster but would eventually arrive at the same "starting point" due to varying displacements made.
Answer:
a) 23.2 e V
b) energy of the original photon is 36.8 eV
Explanation:
given,
energy at ground level = -13.6 e V
energy at first exited state = - 3.4 e V
A photon of energy ionized from ground state and electron of energy K is released.
h ν₁ - 13.6 = K
K combine with photon in first exited state giving out photon of energy
= 26.6 e V
h c = 6.626 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸ = 12400 e V A°
K + ( 3.4 ) = 26.6 e V
a) energy of free electron
K = 26.6 - 3.4 = 23.2 e V
b) energy of the original photon
h ν₁ - 13.6 = K
h ν₁ = 23.2 + 13.6
= 36.8 e V
energy of the original photon is 36.8 eV