Answer:
t = 4.17 [s]
Explanation:
We know that work is defined as the product of force by distance.
W = F*d
where:
F = force [N] (units of Newtons)
d = distance = 6.34 x 10⁴ [mm] = 63.4 [m]
In order to find the force, we must determine the weight of the box, the weight can be determined by means of the product of mass by gravitational acceleration.
w = m*g
where:
m = mass = 1.47 x 10⁴ [g] = 14.7 [kg]
g = gravity acceleration = 9.81 [m/s²]
w = 14.7*9.81
w = 144.2 [N]
Therefore the work can be calculated.
W = w*d
W = 144.2*63.4
W = 9142.72 [J] (units of Joules)
Power is now defined in physics as the relationship of work at a given time
P = W/t
where:
P = power = 2190 [W]
t = time [s]
Now clearing t, we have.
t = W/P
t = 9142.72/2190
t = 4.17 [s]
Given
m1(mass of red bumper): 225 Kg
m2 (mass of blue bumper): 180 Kg
m3(mass of green bumper):150 Kg
v1 (velocity of red bumper): 3.0 m/s
v2 (final velocity of the combined bumpers): ?
The law of conservation of momentum states that when two bodies collide with each other, the momentum of the two bodies before the collision is equal to the momentum after the collision. This can be mathemetaically represented as below:
Pa= Pb
Where Pa is the momentum before collision and Pb is the momentum after collision.
Now applying this law for the above problem we get
Momentum before collision= momentum after collision.
Momentum before collision = (m1+m2) x v1 =(225+180)x 3 = 1215 Kgm/s
Momentum after collision = (m1+m2+m3) x v2 =(225+180+150)x v2
=555v2
Now we know that Momentum before collision= momentum after collision.
Hence we get
1215 = 555 v2
v2 = 2.188 m/s
Hence the velocity of the combined bumper cars is 2.188 m/s
Answer:
A) 0.0 kJ
Explanation:
Change in the internal energy of the gas is a state function
which means it will not depends on the process but it will depends on the initial and final state
Also we know that internal energy is a function of temperature only
so here the process is given as isothermal process in which temperature will remain constant always
here we know that

now for isothermal process since temperature change is zero
so change in internal energy must be ZERO
As per kinematics equation we are given that

now we are given that
a = 2.55 m/s^2


now we need to find x
from above equation we have



so it will cover a distance of 93.2 m