Answer:

Explanation:
According to the statement of the problems, the following identity exists:


After some algebraic handling, the ratio is obtained:


<span>The minimum energy required for isomerization is 267 000 J/mol
</span>
The isomerization of cis-but-2-ene to trans-but-2-ene requires breaking of the π bond.
The bond energy of a C-C σ bond is 347 kJ/mol.
The bond energy of a C=C double bond (σ + π) is 614 kJ/mol.
So the bond energy of a π bond is (614 – 347) kJ/mol = 267 kJ/mol =
267 000 J/mol.
Answer:
speed of boat as

river speed is given as

Explanation:
When boat is moving down stream then in that case net resultant speed of the boat is given as
since the boat and river is in same direction so we will have

Now when boat moves upstream then in that case the net speed of the boat is opposite to the speed of the river
so here we have

as we know when boat is in downstream then in that case it covers 24 miles in 2 hours

also when it moves in upstream then it covers same distance in 3 hours of time



so we have speed of boat as

river speed is given as

At r = 2R> R The expression for the electric field will be given by: (2R)^2*E=kQ. Where, k=(9*10^9)N.m/C^2, Q=(8*10^-10)C and R=0.025m. So substituting and clearing, we have that the magnitude of the electric field will be: E=(9*10^9)*(8*10^-10)/((2*0.025)^2)=2880 N / C.
Answer:
The value of total energy needed per minute for the humidifier = 77.78 KJ
Explanation:
Total energy per minute the humidifier required = Energy required to heat water to boiling point) + Energy required to convert liquid water into vapor at the boiling point) ----- (1)
Specific heat of water = 4190 
The heat of vaporization is = 2256 
Mass = 0.030 kg
Energy needed to heat water to boiling point = 
Energy needed to heat water to boiling point = 0.030 × 4.19 × (100 - 20)
Energy (
) = 10.08 KJ
Energy needed to convert liquid water into vapor at the boiling point
= 0.030 × 2256 = 67.68 KJ
Thus the total energy needed E =
+ 
E = 10.08 + 67.68
E = 77.78 KJ
This is the value of total energy needed per minute for the humidifier.