Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





To solve this problem it is necessary to apply the fluid mechanics equations related to continuity, for which the proportion of the input flow is equal to the output flow, in other words:

We know that the flow rate is equivalent to the velocity of the fluid in its area, that is,

Where
V = Velocity
A = Cross-sectional Area
Our values are given as



Since there is continuity we have now that,






Therefore the speed of the water's house supply line is 0.347m/s
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.
Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>