To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J
A. 4 cm behind the mirror
<span> For any mirror, </span><span><span>so</span><span>si</span>=<span>f^2</span></span>. Therefore, by plugging in the values, you get <span>18<span>si</span>=144. 144/18 = 8, so </span><span><span>si</span>=8</span>
<span> The focal point is located 12 cm from the mirror, and </span><span>si</span><span> is the distance of the image from the focal point, so the image is 4 cm from the mirror. The mirror is convex, so then the focal point and the image are both behind the mirror.</span>
I believe this ratio is 4:1 due to the inverse square law
Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L