...the potential energy that you build while going up the hill on the roller coaster could be let go as kinetic energy -- the energy of motion that takes you down the hill of the roller coaster.
<em>If the distance between the two objects is the same, then;</em>
Both the magnet and the coil moving toward each other at 10 cm/s each
A reversed polarity magnet moving away from the coil at 20 cm/s
<u>Calculate current that produces a magnetic field, and use the right hand rule 2, to determine the direction of current or the direction of magnetic field loops. </u>
Answer: 9938.8 km
Explanation:
1 pound-force = 4.48 N
30.0 pounds-force = 134.4 N
The force of gravitation between Earth and object on the surface of is given by:

Where M is the mass of the Earth, m is the mass of the object, R (6371 km) is the radius of the Earth.
At height, h above the surface of the Earth, the weight of the object:

we need to find "h"
taking the ratio of two:

Hence, Pete would weigh 30 pounds at 9938.8 km above the surface of the Earth.
Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
I could help
If I know what I was reading I’m sorry I need to translate