Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
As it is given that Bulk modulus and density related to velocity of sound

by rearranging the equation we can say

now we need to find the SI unit of Bulk modulus here
we can find it by plug in the units of density and speed here

so SI unit will be

SO above is the SI unit of bulk Modulus
1000 kcal because you only get 10% of the energy of the thing you eat