Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Answer:
<em>A) Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Explanation:
If we have two waves with the same wavelength, then their intensity is proportional to their power, or the energy per unit time.
We also know that the amount of photon present in an electromagnetic beam is proportional to the energy of the beam, hence the amount of beam per second is proportional to the power.
With these two facts, we can say that the intensity is a measure of the amount of photon per second in an electromagnetic beam. So we can say that <em>beam B carries twice as more power than beam A, or Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Answer:
3349J/kgC
Explanation:
Questions like these are properly handled having this fact in mind;
Quantity of heat = mcΔ∅
m = mass of subatance
c = specific heat capacity
Δ∅ = change in temperature
m₁c₁(∅₂-∅₁) = m₂c₂(∅₁-∅₃)
m₁ = mass of block = 500g = 0.5kg
c₁ = specific heat capacity of unknown substance
∅₂ = block initial temperature = 50oC
∅₁ = equilibrium temperature of block and water after mix= 25oC
m₂= mass of water = 2kg
c₂ = specific heat capacity of water = 4186J/kg C
∅₃ = intial temperature of water = 20oC
0.5c₁(50-25) = 2 x 4186(25-20)
And we can find c₁ which is the unknown specific heat capacity
c₁ =
= 3348.8J/kg C≅ 3349J/kg C
Answer:
As shown in the attachment
Explanation:
The detailed steps and mathematical assumptions and manipulation is as shown in the attachment.
Answer:
145.43 N
Explanation:
Weight is given by (mg)
where m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
mass is constant everywhere and is equal to 77.1 kg, both on the earth and on the moon.
But the acceleration due to gravity exerted by the moon near the moon's surface is 16.6% that of Earth,
g(moon) = 0.166 g(earth) = 0.166 × 9.8 = 1.6268 m/s²
Weight on the moon = mg(moon) = (77.1×1.6268) = 125.43 N