Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
The energy transferred to the spring is given by:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring with respect its initial length
Let's convert the data into the SI units:


so now we can use these data inside the equation ,to find the energy transferred to the spring:
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N
Answer:
The Earth holds livings things and even the layer has more complex layers in it (Also it's not white) And of course there are no oceans.