The statement that could be made about the energy in this situation would be :
It being transferred from his arms muscles to the ball.
The muscle contraction from his arms created a force that could be used to lift the ball up.<span />
Answer:
<h2>0.069 N, in the X direction</h2>
Explanation:
According to Flemming's left hand rule, it sates that if the first three fingers of the left hand are held mutually at right angles to one another, the fore finger will point in the direction of magnetic field, the middle finger will point in direction of current, while the thumb will point to the direction of force.
Mathematically the law is stated as
F= BIL
given data
Magnetic field B= 0.43T
Current I= 4.9 A
length of conductor L= 3.3cm to meter , 3.3/100= 0.033 m
Applying the formula the force is calculated as
F= 0.43*4.9* 0.033= 0.069 N
According to Flemming's rule the direction of all parameters are mutually perpendicular to one another, then the Force is in the X direction
Answer:
the answer to this question is
<em>The</em><em> </em><em>Same</em><em> </em>
<em>newton's</em><em> </em><em>law</em><em> </em><em>#3</em>
Explanation:
<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>helps</em><em> </em>
Answer:
4.527×10^{10} N/m^2
Explanation:
Assuming that the resulting stress is asked in the question in N/m^2
The stress is given by the expression
σ = F/A
F= 32μN and A, Area= πr^2
r, radius = 15 nm
Putting values we get

= 4.527×10^{10} N/m^2
hence the resulting stress is 4.527×10^{10} N/m^2