Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
The displacement is the shortest distance between two points, which is 546.41. The displacement for both is 546.41 meters
Average velocity of X = (200 + 200 + 200) / 30
Average velocity of X = 20 m/s
Average velocity of Y = 546.41 / 30 = 18.2 m/s
Amazingly awesome !
Go Luke !
See Luke investigate !
Water, water, water.
Heat, heat, heat.
Luke rocks !
He probably learned something.
Answer:
4.5%
Explanation:
efficiency = energy out / energy in
e = 9.3×10⁴ J / 2.06×10⁶ J
e = 0.045
Answer:
26.82m/s
Explanation:
Given
Mass = m= 0.4kg
Initial Velocity = u = 0
Charge = 4.0E-5C
Distance= d = 0.5m
Object Charge = 2E-4C
First, we'll calculate the initial energy (E)
E = Potential Energy
PE = kQq / d
Where k = coulomb constant = 8.99E9Nm²/C²
Energy is then calculated by;
PE = 8.99E9 * 4E-5 * 2E-4 / 0.5
PE = 143.84J
Energy = Potential Energy = Kinetic Energy
K.E = ½mv² = 143.84J
½mv² = ½ * 0.40 * v² = 143.85
0.2v² = 143.85
v² = 143.85/0.2
v² = 719.25
v = √719.25
v = 26.81883666380777
v = 26.82m/s
Hence, the object is 26.82m/s fast when the cart moving is very far (infinity) from the fixed charge