Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Answer: E= KQ/r^2
Explanation: An electric field is a region where an electric charge(positive or negative ) will experience a force.
The magnitude of an electric field E, at a point is given by Coulombs law as
E/ F/q
Where F= Coulombs force exertedon the charge and q= electric charge
E= F/q=(KQq)/r^2q
E=KQ/r^2