Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km
Answer:
Part a)

Part b)

Part c)

Part d)

Part e)

Explanation:
Part a)
Angular speed is given as



Part b)
Since turn table is accelerating uniformly
so we will have




Part c)
angular acceleration is given as



Part d)
When its angular speed changes to 120 rpm
then we will have


number of turns revolved is 15 times
so we have



Part e)
now for uniform acceleration we have



To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
Answer:
A) 12P
Explanation:
The power produced by a force is given by the equation

where
W is the work done by the force
T is the time in which the work is done
At the beginning in this problem, we have:
W = work done by the force
T = time taken
So the power produced is

Later, the force does six times more work, so the work done now is

And this work is done in half the time, so the new time is

Substituting into the equation of the power, we find the new power produced:

So, 12 times more power.