with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
x = v₀ cos θ t
, y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
Explanation:
This is a projectile launch exercise, in this case we will write the equations for the x and y axes
Let's use trigonometry to find the components of the initial velocity
sin θ =
/ v₀
cos θ = v₀ₓ / v₀
v_{y} = v_{oy} sin θ
v₀ₓ = vo cos θ
now let's write the equations of motion
X axis
x = v₀ₓ t
x = v₀ cos θ t
vₓ = v₀ cos θ
Y axis
y = y₀ +
t - ½ g t2
y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
v_{y} = v₀ - g t
v_{y} = v₀ sin θ - gt
= v_{oy}^2 sin² θ - 2 g y
As we can see the fundamental change is that between the horizontal launch and the inclined launch, the velocity has components
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m