In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
Answer:
The angle between the blue beam and the red beam in the acrylic block is

Explanation:
From the question we are told that
The refractive index of the transparent acrylic plastic for blue light is 
The wavelength of the blue light is 
The refractive index of the transparent acrylic plastic for red light is 
The wavelength of the red light is 
The incidence angle is 
Generally from Snell's law the angle of refraction of the blue light in the acrylic block is mathematically represented as
![r_F = sin ^{-1}[\frac{sin(i) * n_a }{n_F} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_F%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%28i%29%20%2A%20%20n_a%20%7D%7Bn_F%7D%20%5D)
Where
is the refractive index of air which have a value of
So
![r_F = sin ^{-1}[\frac{sin(45) * 1 }{ 1.497} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_F%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%2845%29%20%2A%20%201%20%7D%7B%201.497%7D%20%5D)

Generally from Snell's law the angle of refraction of the red light in the acrylic block is mathematically represented as
![r_C = sin ^{-1}[\frac{sin(i) * n_a }{n_C} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_C%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%28i%29%20%2A%20%20n_a%20%7D%7Bn_C%7D%20%5D)
Where
is the refractive index of air which have a value of
So
![r_C = sin ^{-1}[\frac{sin(45) * 1 }{ 1.488} ]](https://tex.z-dn.net/?f=r_C%20%3D%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%5Cfrac%7Bsin%2845%29%20%2A%20%201%20%7D%7B%201.488%7D%20%5D)

The angle between the blue beam and the red beam in the acrylic block

substituting values


Answer:B
Explanation:
Given
Distance of astronaut From asteroid x is 
Distance of astronaut From asteroid Y is 
Suppose M,M_x,M_y be the masses of Astronaut , asteroid X and Y
If the astronaut is in equilibrium then net gravitational force on it is zero


cancel out the common terms we get




From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)
Based on the Newton's second law of motion, the value of the net force acting on the object is equal to the product of the mass and the acceleration due to gravity. If we let a be the acceleration due to gravity, the equation that would allow us to calculate it's value is,
W = m x a
where W is weight, m is mass, and a is acceleration. Substituting the known values,
40 kg m/s² = (10 kg) x a
Calculating for the value of a from the equation will give us an answer equal to 4.
ANSWER: 4 m/s².