Answer:
4.41 × 10¹² J, 2.72 × 10³ m³, 0.907 × 10 ⁻³ m
Explanation:
Gravitational potential energy = mgh
where m is mass in kg, g is acceleration due to gravity in m/s², and h is the distance from the base of the dam.
mass of the surface water = density of water × volume of water × 1 m = 1000 kg / m³ × 3.0 × 10⁶ m² × 1 m = 3 × 10⁹ kg
Gravitational potential energy = 3 × 10⁹ kg × 9.81 m/s² × 150 m = 4.41 × 10¹² J
b)what volume of water must pass through the dam to produce 1000 kw-hrs
1 000 kw-hr = 3.6 × 10 ⁹ J
the dam has mechanical energy conversion of 90% to electrical energy
Gravitational potential energy needed = 3.6 × 10 ⁹ J / 0.9 = 4 × 10⁹ J
mass of water needed = Energy required / g h = 4 × 10⁹ J / (9.81 m/s² × 150 m) = 2.718 × 10 ⁶ kg
density = mass / volume
volume = mass / density = 2.718 × 10 ⁶ kg / (1000 kg/ m³) = 2.72 × 10³ m³
the distance the level of the water in the lake fell = volume / area = 2.72 × 10³ m³ / (3.0×10⁶ m²) = 0.907 × 10 ⁻³ m
Answer:
a) xf = 5.1 m
b) u = 0.304
c) x = 10.3 m
Explanation:
we will use the following formula:
u = 0.1 + A*x
Si x = 12.5 m, u = 0.6
Clearing A:
A = 0.5/12.5 = 0.04 m^-1
a) we have to:
W = Ekf - Eki
where Ekf = final kinetic energy
Eki = initial kinetic energy
9.8*(0.1xf + ((0.04*xf^2)/(2))) = (4.5^2)/(2)
Clearing xf, we have:
xf = 5.1 m
b) Replacing values for u:
u = 0.1 + (0.04*5.1) = 0.304
c) Wf = Ekf - Eki
-u*m*x*g = 0 - (m*v^2)/2
Clearing x:
x = v^2/(2*u*g) = (4.5^2)/(2*0.1*9.8) = 10.3 m
Answer:
a. 2 Hz b. 0.5 cycles c . 0 V
Explanation:
a. What is period of armature?
Since it takes the armature 30 seconds to complete 60 cycles, and frequency f = number of cycles/ time = 60 cycles/ 30 s = 2 cycles/ s = 2 Hz
b. How many cycles are completed in T/2 sec?
The period, T = 1/f = 1/2 Hz = 0.5 s.
So, it takes 0.5 s to complete 1 cycles. At t = T/2 = 0.5/2 = 0.25 s,
Since it takes 0.5 s to complete 1 cycle, then the number of cycles it completes in 0.25 s is 0.25/0.5 = 0.5 cycles.
c. What is the maximum emf produced when the armature completes 180° rotation?
Since the emf E = E₀sinθ and when θ = 180°, sinθ = sin180° = 0
E = E₀ × 0 = 0
E = 0
So, at 180° rotation, the maximum emf produced is 0 V.
Answer:
1.10261 times g
416.17506 mph
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Dividing by g

The acceleration is 1.10261 times g

In mph

The speed of the dragster is 416.17506 mph
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.