Answer:
Explanation:
Given
mass of steel ball 
initial speed of ball 
Final speed of ball
(in upward direction)
Impulse imparted is given by change in the momentum of object
therefore impulse J is given by




so magnitude of Impulse =4 N-s
Answer:
we can say that with a smaller magnitude , the field will point is in same direction
Explanation:
we have given that
solenoid is filled with a diamagnetic material and with air, magnetic field pointing along its axis in the positive x direction
so in small magnitude, the field will point is in same direction
Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
In order to answer this exercise you need to use the formulas
S = Vo*t + (1/2)*a*t^2
Vf = Vo + at
The data will be given as
Vf = final velocity = ?
Vo = initial velocity = 1.4 m/s
a = acceleration = 0.20 m/s^2
s = displacement = 100m
And now you do the following:
100 = 1.4t + (1/2)*0.2*t^2
t = 25.388s
and
Vf = 1.4 + 0.2(25.388)
Vf = 6.5 m/s
So the answer you are looking for is 6.5 m/s
Answer:

Explanation:
Torque is defined as the cross product between the position vector ( the lever arm vector connecting the origin to the point of force application) and the force vector.

Due to the definition of cross product, the magnitude of the torque is given by:

Where
is the angle between the force and lever arm vectors. So, the length of the lever arm (r) is minimun when
is equal to one, solving for r:
