Answer:
Check Explanation
Explanation:
Let the speed of the drone relative to earth be u = ?
Let the speed of the drone relative to the starship be u' = 0.5c
Let the speed of the starship relative to earth be v = 0.8c
In the theory of relativity,
The 3 speeds are related thus
u = (u' + v)/[1 + (u'v/c²)]
u = (0.5c + 0.8c)[1 + ((0.8c × 0.5c)/c²)]
u = 1.3c/[1 + (0.4c²/c²)]
u = 1.3c/1.4 = 0.9286 c = 0.93 c = 93% c
Answer:

Explanation:
Force on a current carrying rod due to magnetic field is given as

here we know that
current in the rod


now magnetic force is balanced by the weight of the rod
so we will have



Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Speed is not a vector so horizontal speed does not sighify anything. If u meant velocity it vill be same as the initial velocity in horizontal direction
The gravitational potential energy of the brick is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
Near the surface of a planet, the gravitational potential energy is given by

where
m is the mass of the object
g is the strength of the gravitational field
h is the height of the object relative to the ground
For the brick in this problem, we have:
m = 8 kg is its mass
g = 1.6 N/kg is the strenght of the gravitational field on the moon
h = 2 m is the height above the ground
Substituting, we find:

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly