Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.
Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
Answer:
R=19.5m
= 4.65° S of W
Explanation:
Refer the attached fig.
displacement of the x and y components
x-component displacement is (
) = 
= A
(20°) + B
(40°)
= -12.0
(20°) + 20.0
(40°)
= -19.425m
x-component displacement is (
) = 
= A
(20°) - B
(40°)
= 12.0
(20°) - 20.0
(40°)
= -1.579
resultant displacement
∴
R = 
=
=19.5m
= 
= 
= 4.65° S of W
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s
The change in horizontal velocity is (4.7 - 8.1) = -3.4 m/s
The change in vertical velocity is (3.2 + 3.3) = 6.5 m/s
These are the components of velocity DELIVERED to the ball by the player's pretty head during the collision.
The magnitude of the change in velocity is √(-3.4² + 6.5²) = 7.336 m/s .
The magnitude of the ball's change in momentum is (m · v) = (0.44 · 7.336) = 3.228 kg-m/s .
==> The change in the ball's momentum is exactly the <em>impulse</em> during the collision. . . . . . <em>3.228 kg-m/s</em> .
==> The direction of the impulse is the direction of the change in momentum: (-3.4)i + (6.5)j
The direction is arctan (6.5 / -3.4) = -62.39°
That's clockwise from the +x axis, which is roughly "southeast". The question wants it counterclockwise from the +x axis. That's (360-62.39) =
<em>Direction of the impulse = 297.61°</em>
<em></em>
We know that impulse is equivalent to the <u>change in momentum</u>, and that's how I approached the solution. Impulse is also (<u>force x time</u>) during the collision. We're given the time in contact, but I didn't need to use it. I guess I would have needed to use it if we were interested in the FORCE she exerted on the ball with her head, but we didn't need to find that.