Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s
Answer: (a) The gravitational force on the object at the North Pole of Neptune is 51.7N
(b) The apparent weight of the object at Neptune's equator is 50.4N
Explanation: Please see the attachments below
Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s