let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m
All forces on the bullets cancel so that the net force on a bullet is zero, which means the bullet has zero acceleration and is in a state known as constant velocity. The bullet is moving at a constant value of velocity. Acceleration is the rate of velocity so having zero acceleration would mean that there is no change in velocity per unit of time.<span />
<em>To determine the y component of velocity of a projectile </em><u><em>sine </em></u><em>operation is performed on the angle of launch.</em>
<u>Answer:</u> <em>sine</em>
<u>Explanation:</u>
Thus 
The initial velocity u can be resolved along two directions.
Along the X direction initial velocity = u cos θ
Along y direction initial velocity= u sin θ
From the equation of motion 
Thus velocity along x direction
=u cos θ
Velocity along y direction
= u sinθ -gt
Sign of g is negative.
Answer:
Explanation:
A) When a dipole is placed in an electric field , it experiences a torque equal to the following
torque = p x E = p E sinθ , where θ is angle between direction of p and E .
It will be zero if θ = 0
or if both p and E are oriented in the same direction.
It is the stable orientation of dipole.
If θ = 180° ,
Torque = 0
In this case both p and E are oriented in opposite direction .
It is the unstable orientation of the dipole because if we deflect the dipole by even small angle , it goes back to most stable orientation due to torque acting on it by electric field.