Answer:
1.034m/s
Explanation:
We define the two moments to develop the problem. The first before the collision will be determined by the center of velocity mass, while the second by the momentum preservation. Our values are given by,

<em>Part A)</em> We apply the center of mass for velocity in this case, the equation is given by,

Substituting,


Part B)
For the Part B we need to apply conserving momentum equation, this formula is given by,

Where here
is the velocity after the collision.



Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
Answer:
1.2 × 10^27 neutrons
Explanation:
If one neutron = 1.67 × 10^-27 kg
then in 2kg...the number of neutrons
; 2 ÷ 1.67 × 10^-27
There are.... 1.2 × 10^27 neutrons