Newton's second law ...Force = momentum change/time.momentum change = Forcextme.also, F=ma -> a=F/m - the more familiar form of Newton's second law
using one of the kinematic equations for m ... V=u+at; u=0; a=F/m -> V=(F/m)xt.-> t=mV/F using one of the kinematic equations for 2m ... V=u+at; u=0; a=F/2m -> V=(F/2m)xt. -> t=2mV/F (twice as long, maybe ?)
I think I've made a mistake somewhere below, but I think that the principle is right ...using one of the kinematic equations for m ... s=ut + (1/2)at^2); s=d;u=0;a=F/m; t=1; -> d=(1/2)(F/m)=F/2musing one of the kinematic equations for 2m ... s=ut + (1/2)at^2); s=d;u=0;a=F/2m; t=1; -> d=(1/2)(F/2m)=F/4m (half as far ????? WHAT ???)
Complete Question
The compete question is shown on the first uploaded question
Answer:
The speed is
Explanation:
From the question we are told that
The distance of separation is d = 4.00 m
The distance of the listener to the center between the speakers is I = 5.00 m
The change in the distance of the speaker is by 
The frequency of both speakers is 
Generally the distance of the listener to the first speaker is mathematically represented as
![L_1 = \sqrt{l^2 + [\frac{d}{2} ]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=L_1%20%20%3D%20%20%5Csqrt%7Bl%5E2%20%2B%20%5B%5Cfrac%7Bd%7D%7B2%7D%20%5D%5E2%7D)
![L_1 = \sqrt{5^2 + [\frac{4}{2} ]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=L_1%20%20%3D%20%20%5Csqrt%7B5%5E2%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B4%7D%7B2%7D%20%5D%5E2%7D)

Generally the distance of the listener to second speaker at its new position is
![L_2 = \sqrt{l^2 + [\frac{d}{2} ]^2 + k}](https://tex.z-dn.net/?f=L_2%20%20%3D%20%20%5Csqrt%7Bl%5E2%20%2B%20%5B%5Cfrac%7Bd%7D%7B2%7D%20%5D%5E2%20%2B%20k%7D)
![L_2 = \sqrt{5^2 + [\frac{4}{2} ]^2 + 0.6}](https://tex.z-dn.net/?f=L_2%20%20%3D%20%20%5Csqrt%7B5%5E2%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B4%7D%7B2%7D%20%5D%5E2%20%2B%200.6%7D)
Generally the path difference between the speakers is mathematically represented as

Here
is the wavelength which is mathematically represented as

=> 
=>
=>
Here n is the order of the maxima with value of n = 1 this because we are considering two adjacent waves
=>
=>
Answer:
The graph should have velocity (v) on the y-axis and radius (r) on the x-axis. It will have a straight, horizontal line that goes across the graph.
Explanation:

Shown above is the formula for Kinetic Energy in rotational terms. I'm new to brain.ly so I couldn't insert the omega symbol, sorry about that. Omega can be replaced with
. Moment of Inertia (I) can be replaced with
.
The equation becomes
.
The r's cancel out, making the different radii negligible, causing a straight horizontal line.
Answer:
the center of mass is 7.07 cm apart from the bend
Explanation:
the centre of mass of a wire of length L is L/2 ( assuming uniform density). Then initially the x coordinate of the centre of mass is
x₁ = L/2 = 20 cm /2 = 10 cm
when the wire is bent in a right angle the coordinates of the new centre of mass will be
x₂ = L₂/2
y₂= L₂/2
where L₂ is the length of the horizontal piece and vertical piece . Then L₂=L/2
x₂ = L₂/2 = L/4 = 20 cm/4 = 5 cm
y₂= L₂/2 = L/4 = 20 cm/4 = 5 cm
x₂=y₂=X
locating the bend in the origin (0,0) the distance to the centre of mass is
d = √(x₂²+y₂²) = √(2X²) = √2*X=√2*5cm = 7.07 cm
d = 7.07 cm
This can be answered using trigonometric analysis. This sloped path that is 150 m long is the hypotenuse of the triangle. The adjacent angle would then be 65 degrees. Given these:
sin 65 = h / 150
Where: h = vertical displacement = 150 (sin 65)
h = 135.95 meters