Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.
<span>After entering the loop, it should use the correct list size and the loop will be affected if the remove call changes the size of the list.
If lst is an Arraylist the running time of removefirsthalf is O (n^2). So when the beginning is removed the next element will move forward.
If lst is a LinkedList which is a dynamic structure the running is O (n) for removefirsthalf</span>
Answer:
The charge to mass ratio is 
Explanation:

We need to find how much charge is contained in the electron per unit of mass, to do this we divide the charge in an electron and the mass of an electron:

<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
I'm assuming you want the first law of thermodynamics.
The First Law of Thermodynamics states that heat is a form of energy and cannot be created or destroyed. It can, however, be transferred from one location to another and can be converted into other forms of energy.