The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer:
The wife have to sit at 0.46 L from the middle point of the seesaw.
Explanation:
We need to make a sketch of the seesaw and the loads acting over it.
And by the studying of the Newton's law we can find the equation useful to find the distance of the mother sitting on the seesaw with respect to the center ot the pivot point.
A logical intuition will give us the idea that the mother will be on the side of her son to make the balance.
The maximum momentum with respect to the pivot point (0) will be:

Where L/2 is the half of the distance of the seesaw
Therefore the other loads ( mom + son) must be create a momentum equal to the maximum momentum.
Answer:
U = 1 / r²
Explanation:
In this exercise they do not ask for potential energy giving the expression of force, since these two quantities are related
F = - dU / dr
this derivative is a gradient, that is, a directional derivative, so we must have
dU = - F. dr
the esxresion for strength is
F = B / r³
let's replace
∫ dU = - ∫ B / r³ dr
in this case the force and the displacement are parallel, therefore the scalar product is reduced to the algebraic product
let's evaluate the integrals
U - Uo = -B (- / 2r² + 1 / 2r₀²)
To complete the calculation we must fix the energy at a point, in general the most common choice is to make the potential energy zero (Uo = 0) for when the distance is infinite (r = ∞)
U = B / 2r²
we substitute the value of B = 2
U = 1 / r²
Answer:
a) Impulse |J|= 219.4 kgm/s
b) Force F = 2672 N
Explanation:
Given
Height of fall h = 0.50 m
Mass M = 70 kg
Period of collision t = 0.082 s
Solution
The final velocity of the person v is zero since the person will come to rest.
The initial velocity of the person can be calculated by using the "law of conservation of energy".
Initial Kinetic energy = Final potential energy

a) Impulse
J = final momentum - initial momentum

Magnitude of impulse

b) Force

Answer:
(1) An object that’s negatively charged has more electrons than protons.
(2) An object that’s positively charged has fewer electrons than protons.
(3) An object that’s not charged has the same number of electrons than protons.
Explanation :
Objects have three subatomic particles that are Electrons, protons, and neutrons.
Protons and neutrons are found in the nucleus and electrons rotate or move outside the nucleus. Naturally, protons are positively charged, neutrons have no charge, and electrons are negatively charged.
Therefore, an object that is negatively charged has more electrons than protons. An object that is not charged has the same number of electrons than protons. An object that is positively charged has fewer electrons than protons.