I could help
If I know what I was reading I’m sorry I need to translate
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
Note: The diagram referred to in the question is attached here as a file.
Answer:
The magnitude of the magnetic field is 
Explanation:
The magnetic field can be determined by the relationship:
...............(1)
Were I is the current flowing through the wires
The distance R from point 1 to m is calculated using the pythagora's theorem


Substituting R into equation (1)


Answer:
When the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins
Explanation:
Given;
The initial temperature of the coffee T₀ = 95 °C
The temperature of the room = 21°C
Let T be the temperature at time of cooling t in mins
According to Newton's law of cooling;

When the temperature is 50 °C, the time t in min is calculated as;

Therefore, when the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins