Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Below are the choices that can be found elsewhere:
a. 268 kJ
<span>b. 271 kJ </span>
<span>c. 9 kJ </span>
<span>d. 6 kJ
</span>
So the key thing to realize here is what the information given to you actually means. Sublimation is going from a sold to a gas. Vaporization is going from a liquid to a gas. Hence you can create two equations from the information that you have:
<span>Ga (s) --> Ga (g) delta H = 277 kJ/mol </span>
<span>Ga (l) --> Ga (g) delta H = 271 kJ/mol </span>
<span>From these two equations, you can then infer how to get the melting equation be simply finding the difference between the sublimation (two steps) and vaporization (one step). </span>
<span>Ga (s) --> Ga (l) delta H = 6 kJ/mol </span>
<span>At this point, all you need to do is a bit of stoichiometry. You start with 1.50 mol and multiply by the amount of energy per mole (6 kJ/mol). </span>
<span>*ANSWER* </span>
<span>9 kJ/mol (C)</span>
Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²
Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey