Answer:
a. Horizontal component v = 12 m/s
b. Magnitude of velocity v = 20.78 m / s
Explanation:
Vₓ = 12.0 m / s eastward
β = 30.0 °
So
a.
Vt = Vₐ - Vₓ
Vₐ = 0 i
Vt = 0i - 12.0 = - 12 m/s
b.
Vₙ = 12 / sin (30 °)
Vₙ = 24 m / s
Vₙ = 24 * con (30 °)
Vₙ = 20.78 m / s
Answer: less than 9.8 m/s^2 but greater than zero
Explanation:
This answer is correct the other isnt
Answer:
r = 4.44 m
Explanation:
For this exercise we use the Archimedes principle, which states that the buoyant force is equal to the weight of the dislodged fluid
B = ρ g V
Now let's use Newton's equilibrium relationship
B - W = 0
B = W
The weight of the system is the weight of the man and his accessories (W₁) plus the material weight of the ball (W)
σ = W / A
W = σ A
The area of a sphere is
A = 4π r²
W = W₁ + σ 4π r²
The volume of a sphere is
V = 4/3 π r³
Let's replace
ρ g 4/3 π r³ = W₁ + σ 4π r²
If we use the ideal gas equation
P V = n RT
P = ρ RT
ρ = P / RT
P / RT g 4/3 π r³ - σ 4 π r² = W₁
r² 4π (P/3RT r - σ) = W₁
Let's replace the values
r² 4π (1.01 10⁵ / (3 8.314 (70 + 273)) r - 0.060) = 13000
r² (11.81 r -0.060) = 13000 / 4pi
r² (11.81 r - 0.060) = 1034.51
As the independent term is very small we can despise it, to find the solution
r = 4.44 m
<h3><u>Answer;</u></h3>
<em>Work = 125 joules </em>
<h3><u>Explanation and solution</u>;</h3>
- Work is the product of force and the distance covered. Therefore, Work = force × distance.
- Work is measured in joules.
- Work is also a change in energy, such that work is done when energy changes, so when kinetic energy, or potential energy changes the there is work being done.
Thus; kinetic energy = work done
Kinetic energy = 1/2mv²
= 1/2 × 10× 5²
= 5 × 25
= 125 joules
Hence, work done is 125 joules.
Answer:
14778.29 N
Explanation:
Diameter, d=10.1mm= 
Since stress,
where F is force, A is area and since specimen is cylindrical,
A=
Therefore, 
Also strain
where L is length
Poison’s ratio,v is the ratio of lateral strain to longitudinal strain hence
V= 
From Hooke’s law, 
Conclusively, 

F=
F=
= 14778.29N
Therefore, required force F is 14778.29 N