Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:
The following equation can be used.
(32°F − 32) × 5/9=C
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
According to the second law of motion, force is the product of mass times acceleration. If we were to solve for the force, we would need the acceleration and the mass.
Acceleration was not given in the problem, but we can solve for it by using the velocity and the time because by definition, acceleration is the change in velocity over time.

The initial velocity is 16.0m/s because it is the first recorded time. The final is 0 m/s or the last recorded velocity. The time we will use is 2.0 s because it is the time the change in velocity occurred.




Now that we have acceleration, we can now solve for the Force. Again Force is the product of mass and acceleration.



or

The force is -2N. Now if you are looking for the magnitude of the force then you can just put 2N.
The negative sign indicates the direction of the force, if it is negative this means that the force applied was in the opposite direction.
<em>To determine the y component of velocity of a projectile </em><u><em>sine </em></u><em>operation is performed on the angle of launch.</em>
<u>Answer:</u> <em>sine</em>
<u>Explanation:</u>
Thus 
The initial velocity u can be resolved along two directions.
Along the X direction initial velocity = u cos θ
Along y direction initial velocity= u sin θ
From the equation of motion 
Thus velocity along x direction
=u cos θ
Velocity along y direction
= u sinθ -gt
Sign of g is negative.