Answer:
X Component is 183.85N
Explanation:
The x component of the force on the block due to the rope;
X = F cos @ where if is the force, @ is the angle mad with the block.
X = F cos @
X = 240 cos 40
Cos 40= 0.7660, so
X = 240 × 0.7660
X component= 183.85N// rounded to two decimal places.
A rock resting on the top of a hill has POTENTIAL energy, while a rock
rolling down a hill has KINETIC energy.
As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here
Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm