Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Answer:

Explanation:
we know angular velocity in terms of moment of inertia and angular speed
ω .... (1)
moment of inertia of rod rotating about its center of length b
........ .(2)
using v = ωr
where w is angular velocity
and r is radius of rod which is equal to b
so we get 2v = ωb
ω = 2v/b ................. (3)
here velocity is two time because two opposite ends are moving opposite with a velocity v so net velocity will be 2v
put second and third equation in ist equation
×
so final answer will be 
Answer:
T=7.4 N hence T<30 N
Explanation:
The figure is likely to be similar to the one attached. Writing the equation for forces we have
F-T=Fa/g where F is the force, T is tension, a is acceleration and g is acceleration due to gravity. Substituting the figures we have the first equation as
30 N - T = (30/9.81)a
Also, we know that T=F*a/g and substituting 10N for F we obtain the second equation as
T = (10/9.81)a
Adding the first and second equations we obtain
30 = 4.077471967
a Hence

and T=a hence
T is approximately 7.4 N
Answer:
Rate of change of water will be -6 gallon/minute
Explanation:
We have given water in the tank as the function of time as

We have to find the rate of change of water in the tank at t = 3 minute
For rate of change we have to differentiate both side
So 
At t = 3 minute
