Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
The gas was Hexane
Explanation:
taking the diference between the mass of the flask and the final mass qe can calculate the mass of liquid injected (assuming none escaped the flask):

with the volume of the flask we can get the density of the gas at the indicated pressure and temperature:

From the ideal gases law we have that the density can be calculated as:

Where R is the ideal gases constant = , and M the molecular weight of the fluid. Solving for M:


Note that the temperature is computed in Kelvin T= 18+273=291K
The gas with the closer molar mass is Hexane
Answer:
sediments
Explanation:
Weathering is the breakdown of rocks into smaller particles called:
sediments
Weathering is the physical disintegration and chemical decay of rocks into smaller fragments to produce sediments. The product of rock weathering is basically sediments. Some of the sediments can be transformed to form soils when they combine with organic matter, water and air.
Physical weathering is when rocks are physically broken into smaller pieces, but the minerals in the rock remain the same.
Physical weathering
Physical weathering is the disintegration of rocks into smaller bits without altering the chemical make up of the minerals. The goal of physical weathering is to expose rock surface to action of chemical weathering.
When a rock is broken down in a way that changes the mineral composition, it is called chemical weathering
chemical weathering
Chemical weathering is the decay of rocks by altering the minerals in a rock.
Hope this Helps! c: