friend please verify the answer i'm not too much sure but according to me the visible is needed to caused the photoelectric effect.
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer:

Explanation:
According to the statement of the problems, the following identity exists:


After some algebraic handling, the ratio is obtained:


Answer:
a)
b)
c)
d)
e)
Explanation:
Given that:
- initial speed of turntable,

- full speed of rotation,

- time taken to reach full speed from rest,

- final speed after the change,

- no. of revolutions made to reach the new final speed,

(a)
∵ 1 rev = 2π radians
∴ angular speed ω:

where N = angular speed in rpm.
putting the respective values from case 1 we've


(c)
using the equation of motion:

here α is the angular acceleration



(b)
using the equation of motion:





(d)
using equation of motion:



(e)
using the equation of motion:


