A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
Answer:
45 meters
Explanation:
20 min = 15 meters
So if 20 x 3 = 60
you have to do 3 x 15 !
- which equals to 45 <3
<u>- mark me brainlest pls . </u>
Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
3349J/kgC
Explanation:
Questions like these are properly handled having this fact in mind;
Quantity of heat = mcΔ∅
m = mass of subatance
c = specific heat capacity
Δ∅ = change in temperature
m₁c₁(∅₂-∅₁) = m₂c₂(∅₁-∅₃)
m₁ = mass of block = 500g = 0.5kg
c₁ = specific heat capacity of unknown substance
∅₂ = block initial temperature = 50oC
∅₁ = equilibrium temperature of block and water after mix= 25oC
m₂= mass of water = 2kg
c₂ = specific heat capacity of water = 4186J/kg C
∅₃ = intial temperature of water = 20oC
0.5c₁(50-25) = 2 x 4186(25-20)
And we can find c₁ which is the unknown specific heat capacity
c₁ =
= 3348.8J/kg C≅ 3349J/kg C