Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
Explanation:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
The more the strength and the more the fetch size the more will be the height of the wave.
Remember as the wave approaches the coast its wavelength decreases and the wave height increases, whereas when the wave goes away from the coast its wavelength increases and height decreases.
F is the focal length of the lens. A positive f indicates a converging optical device, like a convex lens or a concave mirror.
Choice A
When the grasshoppers vertical velocity is exactly zero.
v = -g•t + v0.
v: vertical part of velocity. Is zero at maximum height.
g: 9.81
t: time you are looking for
v0: initial vertical velocity
Find the vertical part of the initial velocity, by using the angle at which the grasshopper jumps.
Answer:
0.69 ohm
Explanation:
Heat generated per second, H = 50 cal/s
Potential difference, V = 12 V
Let R is the resistance of coil.
The formula for the heat is given by


R = 0.69 ohm