For the answer to the question above,
<span>To be 0.1 miles away from the check point ,
the car has to travel 1.4 miles OR 1.6 miles. </span>
53 miles = 60 minutes
1.4 miles = 1.4 / 53 X 60 = 1.5849056 minutes OR 95.1 seconds
<span>1.6 miles = 1.6 /53 X 60 = 1.8113207 minutes OR 108.7 seconds
</span>So the answer is <span>95.1s and 108.7s
I hope my answer helped you</span>
Time taken by the water balloon to reach the bottom will be given as

here we know that


now by the above formula



now in the same time interval we can say the distance moved by it will be


so it will fall at a distance 15.7 m from its initial position
<span>The scientific investigation has five basic steps and one feedback step: (1) to make an observation (2) to ask a question (3) hypothesize (4) predict and (5) make a new hypothesis based on the results. What is unusual about the description of Elyse’s scientific investigation is she did not follow the basic steps. She should have done observation first before asking a question and forming a hypothesis. </span>
Answer:
1.88 N
Explanation:
h = 3.2 m, A = 0.6 cm^2 = 0.6 x 10^-4 m^2
density of water, d = 1000 kg/m^3, g = 9.8 m/s^2
Pressure at depth h, P = h x d x g = 3.2 x 1000 x 9.8 = 31.36 x 10^3 Pa
Force = pressure x Area = 31.36 x 10^3 x 0.6 x 10^-4 = 1.88 N
Thus, the force on ear drum is 1.88 N.