Answer:
2 x 10⁻³ volts
Explanation:
B = magnetic of magnetic field parallel to the axis of loop = 1 T
= rate of change of area of the loop = 20 cm²/s = 20 x 10⁻⁴ m²
θ = Angle of the magnetic field with the area vector = 0
E = emf induced in the loop
Induced emf is given as
E = B
E = (1) (20 x 10⁻⁴ )
E = 2 x 10⁻³ volts
E = 2 mV
Answer:
Explanation:
Given
Force P is acting upward
C is vertical contact Force
W is the weight of the crate
As P is unable to move the Block therefore Normal reaction keeps on acting on block
thus we can say that
P-W+C=0
P=W-C
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


<h2>
Answer: B. Gravitational potential energy </h2>
Explanation:
<em>The gravitational potential energy is the energy that a body or object possesses, due to its position in a gravitational field.
</em>
That is why this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the <u>Earth</u>, in which <u>the gravitational field is considered constant</u>, the value of the gravitational potential energy
will be:
Where
is the mass of the object,
the acceleration due gravity and
the height of the object.
As we can see, the value of
is directly proportional to the height.