Answer:
The weight of heart of a human is 0.93 lbs.
Explanation:
Given that,
Approximately weight of heart is 0.5 % of the total body weight.
Weight of human = 185 lbs
Let the the weight of total body is w and weight of heart is
.
We need to calculate the weight of heart of a human
Using given data

Where, h = weight of heart
w = weight of human


Hence, The weight of heart of a human is 0.93 lbs.
Answer:u=97.41m/s
Explanation:
Given
inclination 
Horizontal distance travel by Particle 
Vertical height 
Let u be the initial velocity
calculating vertical distance

-------1
Calculating horizontal distance


put value of t in equation 1





at 


S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2
Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
The elements that is very good in
electrical conductivity are gold and copper: elements that is amphoteric are
copper, zinc, tin, lead, aluminum and beryllium: elements that is gaseous at
room temperature are hydrogen, nitrogen, oxygen, fluorine and chlorine: elements
that is solid at room temperature are all metal except mercury and perhaps some
unseen radioactive elements. Lastly, elements that is brittle are hydrogen,
carbon, nitrogen, oxygen, phosphorus, sulfur and selenium