Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
Answer:
A. quality of road-making material
Explanation:
The CBR method of flexible pavement design gives an idea about the:
A. quality of road-making material
B. traffic intensities
C. characteristics of soil
D. All of the above
The California Bearing Ratio (CBR) test is a penetration test used to evaluate the subgrade strength of roads and pavements. The results of these tests are used with the curves to determine the thickness of pavement and its component layers. it is the measure of the resistance of a material against the penetration of a standard plunger.
This can be used to determine the quality of road making material. CBR is expressed as the percentage of the actual load to the standard load.
let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m
Answer:A- mass charge.
This can also be called current.
Explanation:
This is Kirchhoff’s 2nd law.
Kirchhoff’s junction law states that the sum of current(mass charge) flowing in and out of the junction must be equal to zero. This law emphasizes conservation of charge and energy. Charge is also a form of energy and it can neither be created nor destroyed.
The correct answer to the question is- 
CALCULATION:
As per the question, the electric field generated by the source charge is 1236 N/C at a distance of 4 m.
Hence , electric field E = 1236 N/C.
The distance of the point R = 4m
We are asked to calculate the charge possessed by the source.
The electric field produced by a source charge of Q at a distance R is calculated as -
Electric field E = 
Here,
is called the absolute permittivity of the free space.
Hence, the charge of source is calculated as -
Q = 
= 
= 
= 
= 
Hence, the charge of source is 