Answer:
h= 161.06 m
Explanation:
Given that
Speed of the sound ,C= 343 m/s
Total time ,t= 6.2 s
lets take the depth of the well = h
The time taken by stone before striking the water = t₁
we know that


The time taken by sound =t₂

The total time
t = t₁+ t₂


Now by solving the above equation we get
h= 161.06 m
Therefore the depth of the well will be 161.06 m.
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Answer:
The net force on the scooter is 95 N to the left.
Explanation:
Lizzie is pushing with 75 N of force to the left, so the force is a vector with 75N of magnitude and to the left.
Alex is helping with 20 N to the left, so the force is a vector with 20 N magnitude and to the left.
When we add vectors, vectors that point in the same direction add up and vectors that point in opposite directions are subtracted.
Hence, the net force is equal to:
F=75 N + 20 N=95 N
As both forces point to the left, the net force is also to the left.
Answer:
Obviously Lengthen...
or 
Explanation:
As we can observe from the equation, time period of a simple pendulum depends upon the length directly. When the gravitational acceleration increases the time period of the pendulum decreases and vice versa. So, by increasing the length, the time period can be adjusted...