Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.
Based on the given values above, in order for us to get the answer, we need to convert the units first. So in 1 kilogram, there is 1,000,000 micrograms. In this case, 1.6 kilograms is 1,600,000 micrograms. For the week to seconds, 1 week is equivalent to 604,800 seconds. Therefore, 1,600,000 micrograms/604,800 seconds. So we are going to simplify this. So it would be 2.65<span>µg/s. Hope this answers your question.</span>
Answer:
One way to test the hypothesis is to create two waves, one in the air and one on the ground at the same time. One of them for the elephant to get closer and another for the elephants to move away. Observe the reaction of the animal and with this we know which sound came first.
Explanation:
This hypothesis is based on the fact that the speed of sound in air is v = 343 m / s with a small variation with temperature.
The speed of sound in solid soil is an average of the speed of its constituent media, giving values between
wood 3900 m / s
concrete 4000 m / s
fabrics 1540 m / s
earth 5000 m / s wave S
ground 7000 m / s P wave
we can see that the speed on solid earth is an order of magnitude greater than in air.
One way to test the hypothesis is to create two waves, one in the air and one on the ground at the same time. One of them for the elephant to get closer and another for the elephants to move away. Observe the reaction of the animal and with this we know which sound came first.
From the initial information, the wave going through the ground should arrive first.