Explanation:
It is given that,
Speed of the jet airplane with respect to air,
If the wind at the airliner’s cruise altitude is blowing at 100 km/h from west to east, 
(A) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from west to east,

(B) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from east to west,

Hence, this is the required solution.
That prediction is not correct because Xenon is extremely stable; column 18 of the periodic table contains the noble gasses, which are stable because their outer-most energy levels are completely filled. Having the octet (8) of valence electrons means that the element no longer needs to lose or gain electrons to gain stability.
The column 17 elements are unstable because they only have one valence electron short of the stable octet configuration of the noble gasses.
Answer: 5.76 rads/s
Explanation:
The initial rotation is 55 rpm
1 rev = 2π radians
55 revs = 55 × 2π/1 = 345.58 radians/min
345.58 rads/min = 345.58rads/60s = 5.76 rads/s
Answer:
kick 1 has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards
Explanation:
1st kick travelled 15 yards to reach maximum height of 8 yards
so, it has travelled 15 + 15 = 30 yards before hitting the ground
2nd kick is given by the equation
y (x) = -0.032x(x - 50)

we know that maximum height occurs is given as


and maximum height is

y = 20
so kick 2 travels 25 + 25 = 50 yards before hitting the ground
first kick reached 8 yards and 2nd kick reached 20 yards