Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
Answer:
a) r=4.24cm d=1 cm
b) 
Explanation:
The capacitance depends only of the geometry of the capacitor so to design in this case knowing the Voltage and the electric field


The distance must be the separation the r distance can be find also using

But now don't know the charge these plates can hold yet so
a).
d=0.01m



b).


Answer:
a. directive zoning
Explanation:
Directive zoning is an instrument used in master plans, whereby the city is divided into areas on which differentiated land use and land use guidelines apply, especially urban indexes. Directive zoning acts primarily by controlling two main elements: the use and size (or size) of lots and buildings. It is therefore assumed that the end result achieved through individual actions is in line with the municipality's objectives, which include proportionality between occupation and infrastructure, the need to protect fragile areas and / or cultural interest, the harmony from the volumetric point of view, etc.