Answer:
B
Explanation:
Work done can be said to be positive if the applied force has a component to be in the direction of the displacement and when the angle between the applied force and displacement is positive.
In 1 and 2 work done is positive
Answer:
solved
Explanation:
a) F_net = (F2 - F3)i - F1 j
b) |Fnet| = sqrt( (F2 - F3)^2 + F1^2)
= sqrt( (9- 5)^2 + 1^2)
= 4.123 N
c) θ = tan^-1( (Fnet_y/Fnet_x)
= tan^-1( -1/(9-5) )
= -14.036°
There are two possible answers:
<span>- it can move out to a higher electron shell
- </span><span> it can stay in its original shell
</span><span>
In fact, sunlight consists of photons. When sunlight hits an electron, the electron can absorbs a photon, so it gains energy: as a result, the electron can move to a higher electron shell, which corresponds to a high energy level in the atom, if the energy given by the photon is at least equal to the energy difference between the two levels. However, if the photon energy is not large enough, the electron will stay in the same shell.</span>
Answer:
0.4 A
Explanation:
From the question,
Electric power = Voltage×current
P = VI.......................... Equation 1
Make I the subject of the equation
I = P/V..................... Equation 2
Given: P = 96 J/s, V = 230 V.
Substitute into equation 2
I = 96/230
I = 0.4 A.
Hence the current is 0.4 A
The final answer is B hope its helps