The correct option is B.
Nuclear fission and fusion are two different types of nuclear reactions, through which energy may be obtained. Nuclear fission involves the splitting of a molecule into two different part in order to generate energy while nuclear fusion reaction involves the joining together of two elements in other to form one product. Nuclear fission generate much radioactive waste than nuclear fusion. The radioactive waste that is obtainable during nuclear fusion is less than 1% of that produce by nuclear fission.
Answer:

Explanation:
given data:
wavelength \lambda = 708nm = 708*10^{-9} m
using the following relation:

according to the given information
second and third dark fringe is at same location. so






Answer:

Explanation:
<u>Free Fall Motion</u>
A free-falling object refers to an object that is falling under the sole influence of gravity. If the object is dropped from a certain height h, it moves downwards until it reaches ground level.
The speed vf of the object when a time t has passed is given by:

Where 
Similarly, the distance y the object has traveled is calculated as follows:

If we know the height h from which the object was dropped, we can solve the above equation for t:

The stadium is h=32 m high. A pair of glasses is dropped from the top and reaches the ground at a time:

The pen is dropped 2 seconds after the glasses. When the glasses hit the ground, the pen has been falling for:

Therefore, it has traveled down a distance:

Thus, the height of the pen is:

Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
Answer:
I = 2 kgm^2
Explanation:
In order to calculate the moment of inertia of the door, about the hinges, you use the following formula:
(1)
I: moment of inertia of the door
α: angular acceleration of the door = 2.00 rad/s^2
τ: torque exerted on the door
You can calculate the torque by using the information about the Force exerted on the door, and the distance to the hinges. You use the following formula:
(2)
F: force = 5.00 N
d: distance to the hinges = 0.800 m
You replace the equation (2) into the equation (1), and you solve for α:

Finally, you replace the values of all parameters in the previous equation for I:

The moment of inertia of the door around the hinges is 2 kgm^2