I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
Since speed (v) is in ft/sec, let's convert our diameters from inches to feet:
1) 5/8in = 0.625in
0.625in × 1ft/12in = 0.0521ft
2) 0.25in × 1ft/12in = 0.021ft
Equation:






new velocity coming out of the hose then is
44 ft/sec
Answer:
a. 
b. 
Explanation:
The inertia can be find using
a.





now to find the torsion constant can use knowing the period of the balance
b.
T=0.5 s

Solve to K'


<span>The overall force that is acting on the bottle is gravity. With the incline being 30 degrees the full force of gravity isn't acting on the bottle becuase the ramp isn't allowing the bottle to go straight down. By taking the sin of 30 degrees you find the proportion of gravity that is acting on the bottle to be 4.9 meters per second and the bottle weights 20 kg so the force acting on the bottle is 98 Newtons.</span>